Informatii generale

În anul scolar, 2023-2024, s-a desfășurat în școala noastră proiectul eTwinning „WASTE FROM YOU, CONVERSION FROM US”, in parteneriat cu școli din Turcia. Proiectul a avut ca scop atragerea atenției asupra unor probleme majore cu care se confruntă lumea în prezent, de la risipa alimentara, la risipa in domeniul modei, de la lipsa de responsabilitate în ceea ce privește folosirea resurselor naturale, la consumerismul excesiv. Activitățile, desfășurate pe întreg parcursul anului școlar, au fost relevante, inspiraționale, având ca efect conștientizarea importanței reciclării, a consumului responsabil și a reducerii risipei. Produsele finale ale elevilor care au lucrat in echipe mixte româno – turce, constau într-un acrostih și o revistă online.

People produce waste more than ever. It will cause environmental pollution, climate change, an increase in carbon emission. Our students know all the causes and solutions about environmental pollution methodologically but they do not show willingness to take action. By the help of this eTwinning project we aim to create awareness about this serious problem and motivate them to take part in the solutions actively and willingly.